Dlaczego nie działa?

Podczas mojej praktyki hipnozy, wielokrotnie spotykam się z zapytaniami o to, dlaczego hipnoza nie działa… albo, dlaczego nie potrafię nic zobaczyć…

Otóż może być tego wiele powodów.

  • wewnętrzna blokada, niepozwalanie sobie (świadomie i nie) na zmiany
  • niedowierzanie, co do skuteczności takiej terapii
  • brak zaufania do siebie i tego, co przychodzi
  • brak zaufania do hipnoterapeuty, blokowanie sugestii
  • strach przed procesem, brak wystarczającej wiedzy na temat tego czym hipnoza jest, a czym nie jest
  • strach przed tym co mogę odkryć

Jednak temat, któremu chcę się bliżej przyjrzeć w tej publikacji, to nasze oczekiwania.

Istnieje bardzo wiele mitów na temat hipnozy. Od zawsze była uważana za coś magicznego, tajemniczego, a osoby ją stosujące, za posiadające jakieś nadprzyrodzone moce.
Z biegiem czasu świadomość ludzi wzrosła, a także dostępność informacji, co do tematu hipnozy. Dlatego też coraz chętniej zaczęto ją stosować do różnego rodzaju terapii.
Jednak historia zrobiła swoje i dlatego również w czasach współczesnych istnieje wiele nieporozumień i wygórowanych oczekiwań co do tego procesu.

Niejednokrotnie ludzie, którzy decydują się na hipnozę, zaraz po sesji pytają „to już?” Wynika to z tego, że spodziewają się niewiadomo jakiego stanu, a tymczasem hipnoza nie różni się wiele od medytacji prowadzonej, jest momentami bardzo subtelna i intuicyjna. 

Wielu ludzi spodziewa się żywych barw i obrazów, tymczasem wszystko zależy od tego w jaki sposób przechowujemy swoje wspomnienia. Możemy być bardzo wizualni– wtedy rzeczywiscie widzimy wszystko naszym wewnętrznym wzrokiem, ale możemy też być bardziej słuchowi – wtedy w transie przychodzi do nas dużo dźwięków… czy jesteśmy wrażeniowi i w procesie tym odbieramy uczucia, emocje, odczucia, lub po prostu wiemy co się dzieje. Często zdarza się również, że to w jaki sposób odbieramy informacje dostępne w transie- przeplata się i miesza.

Nie należy umniejszać żadnej z tych form komunikacji z naszą podświadomością, gdyż każda z nich jest unikalnym sposobem na dotarcie do tego, co siedzi głęboko w nas.
Czasami brak obrazu uważany jest za duży minus- tymczasem odczucia i emocje mogą sprawić nasze doświadczenie bardziej realnym dla naszego świadomego umysłu.

W hipnozie nie chodzi o to, byśmy się starali sobie coś przypomnieć. Takie działanie, może spowodowac, że nasz świadomy umysł przejmie kontrolę i zablokuje komunikację z podświadomością. W procesie tym celowo ten umysł się wycisza, zajmuje, usadza w tle, by tylko obserwował to, co się dzieje z oddali, bez ingerencji, by to co do nas przychodzi pochodziło prosto z naszej podświadomości.
W hipnozie chodzi o to, by zrelaksować i wyciszyć się na tyle, aby to co ukryte, samo, bez żadnego nacisku i starania z naszej strony, przyszło do nas… czy to właśnie w formie obrazów, czy dźwięków, lub wrażen, a także w postaci ‚wiedzenia’.

Kiedy próbujemy sobie na siłę przypominać, czy zaczynamy podczas transu analizować i logicznie tłumaczyć to, co przychodzi, seans taki może stac się mniej efektywny, lub kompletnie zablokowany przez świadomy umysł.
Na racjonalizowanie przyjdzie czas po sesji. Podczas całego procesu, najlepiej jest całkowicie się odprężyć, zrelaksować i poczekać bez presji na to, co napłynie.
Pozwolić sobie odpuścić. Pozbyć się wygórowanych oczekiwań. Poddać się procesowi i zaufać, że przyniesie to, co jest nam w tej chwili najbardziej potrzebne.

Wszystko jest w naszym wnętrzu. Tak naprawdę sami dokładnie wiemy, co jest dla nas najlepsze, gdzie powinniśmy pójść, co zrobić, jak zachować, czy w jaki sposób się uzdrowić. W tej codziennej paplaninie umysłu, czasami ciężko nam się połączyć z tą wewnętrzną mądrością, dlatego własnie takie narzedzia jak hipnoza są w tym bardzo pomocne.

 

*** SAT NAM ***

2 thoughts on “Dlaczego nie działa?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s