Jak działa hipnoza

Każdy z nas posiada swoją własną, unikalną percepcję świata.
Dlatego też ważnym czynnikiem staje się oddzielenie zachowania od samej osoby.
Nie zawsze to, co dostrzegamy, świadczy o tym jaka ta osoba jest w rzeczywistości, do czego jest zdolna i co nią może kierować.

Każda osoba bowiem żyje w swoim własnym świecie, który jest wyjątkowy i niepowtarzalny i tworzy swoje własne unikatowe doświadczenia, wynikające z zachowań, myśli, uczuć i emocji.

Każda osoba na świecie odbiera rzeczywistość w swój własny sposób.

Umysł otrzymuje około 4 miliardów impulsów nerwowych w każdej sekundzie, przy czym uświadamiamy sobie około 2 tysiące z nich, co stanowi 0,00005% !

Idąc dalej nasz świadomy umysł jest w stanie przyjąć około 7 kawałków informacji w każdej chwili. Reszta jest ignorowana w ten czy inny sposób. Gdybyśmy nie usuwali napływających bodźców i informacji, prawdopodobnie byłoby ich zbyt wiele dla naszego umysłu i mogłyby nastąpić tego nieprzyjemne konsekwencje…
Kasujemy, ignorujemy, zniekształcamy, uogólniamy informacje, które do nas przychodzą, bazując na 5 głównych filtrach:

  1. Metaprogramy
  2. System wierzeń
  3. Wartości
  4. Dezycje
  5. Wspomnienia

I tak umysł nasz oddala, umniejsza, czy zupełnie ignoruje informacje, które stoją w konflikcie z naszym systemem wierzeń.
Dodatkowo używając określonego języka, formuujemy wyjatkowy kod, który reprezentuje naszą interpretację czegoś.
Generalizując, sprawiamy, że nie musimy uczyć się codziennie tego samego, jednak wiele decyzji podejmujemy automatycznie, co nie zawsze jest dla nas korzystne.
My sami, poprzez naszą percepcję, wewnętrzne reprezentacje decydujemy, co jest dla nas rzeczywiste i realne a co nie.
W końcu, zakładamy filtry przez które wszystkie bodźce i informacje przychodzą do nas i tylko my sami jesteśmy w stanie je zmienić, czy zmodyfikować, jednak najpierw musimy stać się ich świadomi.

Poprzez to wszystko tworzymy swoje życie, czy się nam to podoba, czy nie.
Tak działa ludzki umysł. Jednak nie musimy być jego ofiarami, zamiast tego, możemy stać się świadomymi kreatorami i przeżywać naszą rzeczywistość tak, jak wybieramy i pragniemy.

Obrazy, dźwięki (wewnętrzne reprezentacje) które tworzymy w naszych umysłach, wpływają na naszą fizjologię i w rezultacie na dobór słów, ton głosu i zachowanie które przejawiamy. I tutaj powstaje błedne koło.
Skończmy wreszcie narzekać na nasz los, na to co nam się „przydarza”, możemy bowiem wziąć pełną odpowiedzialność za siebie i świat który postrzegamy.

Każdy element informacji, który kiedykolwiek odebraliśmy jakimkolwiek ze zmysłów jest przechowywany w naszej podświadomości.
Więc, zaczynając od momentu kiedy znajdujemy się w brzuchu mamy (jeśli chodzi o nasze aktualne  życie), wszystko co słyszymy, czujemy, wszystko czego doświadczamy, pozostawia w nas ślad. Następnie zaczynamy budować bazę informacyjną, która przekształca się w wierzenia, przyzwyczajenia i tworzy osobę, którą jesteśmy dzisiaj.

Myślimy naszą kolejną myśl, podejmujemy następne działania i czujemy kolejne emocje i uczucia, bazując na tym wszystkim co wydarzyło się w naszej przeszłości.

Dlatego też, każdy z nas ma rozwiązanie w sobie. W naszym sercu i umyśle znajduje się lekarstwo. Najpotężniejsze ze wszystkich. Jednak wymaga pewnej pracy i gotowości na zmiany, które nastąpią. Wiary we własne możliwości i przynajmniej szczypty zaufania.

Możemy to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, z którym osobiscie się utożsamiam i w pełni doceniam jest hipnoza. To niezwykłe narzędzie, które pozwala wyciszyć świadomy umysł na tyle, by z łatwością, w delikatny i bezinwazyjny sposób nawiązać kontakt z naszą podświadomością.

Hipnoterapeuta jest w stane podać sugestie, pomysły, koncepty, czy zaimplementować pożądane zmiany w naszej podświadomości, co bedzie miało realne przełożenie na to, co manifestujemy w naszym życiu.
To takie ziarna, które zostają porządnie i trwale zasiane w naszej podświadomości, a z czasem kiełkują, docierając do naszego świadomego umysłu, co zaczyna mieć odzwierciedlenie w naszym życiu i sposobie odbierania rzeczywistości .
Dodatkowo hipnoza pomaga przeprogramować schematy zachowań, pozwalając irracjonalnym lękom, fobiom, negatywnym myślom i zablokowanym czy stłumionym emocjom wydobyć się na ‚światło dziennie’ i w ten sposób uwolnić je i przezwyciężyć.

Hipnoterapeuta jest w stanie obserwować i słuchać odpowiedzi podświadomego umysłu, komunikować się z nim i w pewnym stopniu wpływać na niego (poprzez bliską współpracę z klientem).
Robi to poprzez rozmowę podczas transu hipnotycznego. Trans taki ułatwia tą komunikację, otwarcie się na kontakt i pełne zaangażowanie emocjonalne, bowiem jest to niezbędne by sesja taka przyniosła porządane rezultaty (ludzie dzielą się myślami pochodzącymi z podświadomości, kiedy emocjonalne włączają się w to, o czym mówią). Hipnoterapeuta zadaje odpowiednie pytania, zwraca uwagę na ruch gałek ocznych, rodzaj i typ wypowiadanych słów, ton głosu, tempo mówienia, sposób oddychania itp. co pozwala mu trafnie ocenić poziom wymiany informacji pomiędzy klientem, a jego podswiadomością.

„Zachowanie jest lustrem, w którym każdy wyświetla swój własny obraz”

(J.W. Goethe)

***SAT NAM***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s