Hipnoterapia

Hipnoza i hipnoterapia.

Hipnoza często jest utożsamiana z pokazami na scenie, w które zaangażowana jest niejednokrotnie kontrola umysłu, czy z magicznymi obrzędami podczas których hipnotyzer przejmuje kontrolę nad ciałem i duszą osoby hipnotyzowanej…
Sama hipnoza, w czystej formie nie ma z tym nic wspólnego, jest to naturalny stan umysłu w który wchodzimy setki razy w ciągu każdego dnia.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się prowadzić samochód i kompletnie nie wiedzieć w jaki sposób dotarłeś do celu? 😉 Stało się tak, gdyż znajdowałeś się w lekkim stanie hipnozy !
Na podświadomym poziomie, nadal kierowałeś swoim pojazdem, mimo że Twoja świadomość niezbyt była tym faktem zainteresowana 😉 Tak to już jest z naszym świadomym umysłem- dość szybko się nudzi i potrzebuje nowych działań 😉

To samo się dzieje, kiedy skupiamy się intensywnie czytając interesującą książkę, czy oglądając film ! 🙂 I to jest właśnie stan hipnotyczny !

Nazwa HIPNOZA pochodzi z greckiego słowa ‚Hypnos’ i oznacza sen. W literaturze możemy znaleźć wiele różnych definicji tego słowa, takich jak np.

 • skupiona świadomość
 • zmieniony stan świadomości
 • ekstremalna relaksacja
 • prowadzona medytacja
 • seria instrukcji, czy sugestii

W terapii, hipnoza zazwyczaj przenosi osobę ją doświadczającą, w poczucie cudownej, błogiej relaksacji, z uwagą skupioną wewnątrz– wtedy też odpowiednie sugestie są podawane przez terapeutę.
Te sugestie pomagają wprowadzić pozytywne zmiany wewnątrz umysłu.
Podczas hipnoterapii zawsze mamy kontrolę nad tym co się dzieje i nikt nas do niczego nie zmusza 🙂

KAŻDA HIPNOZA JEST RÓWNIEŻ AUTOHIPNOZĄ, terapeuta jedynie umacnia i lekko naprowadza na pożądane doświadczenia.

Już w starożytności ludzie doświadczali transu i różnych w nim wizji, poczucia kontaktu ze Źródłem, tańcząc przy np. bębnach. W starożytnym Egipcie powstał słynny „papirus gnostyków”, który opisywał techniki transu i inne cenne informacje na jego temat, a w starożytnej Grecji budowano domy snu.

Na temat hipnozy postało wiele mitów. Napiszę więc może, jakie są FAKTY:

 • osoba w czasie transu, nie podejmie żadnych działań, których nie podjęłaby się w zwyczajnym stanie świadomości
 • nie ma możliwości, by wyjawić w stanie hipnozy swoje wstydliwe, czy „czarne sekrety”
 • można wyjść z transu z własnej woli i w każdej chwili, ewentualnie spowoduje to zapadnięcie w zwykły, naturalny sen
 • nie odnotowano przypadku pozostania w stanie transu przez długi czas
 • można zahipnotyzować większość osób, nie każdą jednak można wprowadzić w najgłębszy stan transu
 • hipnoza jest naturalnym stanem umysłu i jest całkowicie bezpieczna
 • hipnoza nie jest kontrolą umysłu
 • słowo ‚śpij’ uzywane czasami w hipnozie, oznacza zamknięcie oczu i głeboką relaksację- tak jak podczas snu, nie oznacza jednak głebokiego spania.

Hipnoza działa poprzez zmianę stanu świadomości w taki sposób, by analityczna lewa strona mózgu działała jedynie w tle, kiedy kreatywna, podświadoma prawa strona mózgu była bardziej aktywna i by kontakt z nią był ułatwiony.

W celu zweryfikowania podatności na hipnozę, przeprowadza się testy. Nalezy jednak pamiętać, że podatność ta może zależeć od wielu czynników i jednego dnia być większa, a innego mniejsza, lub zerowa. Dlatego warto test taki przeprowadzić kilka razy, by mieć zupełną pewność.
Dodatkowo, nie jest konieczne przeprowadzanie takich testów w hipnoterapii sygestywnej, gdyż bez względu na wynik testu sugestie docierają do naszej podświadomości (czasami jednak może być potrzebna dłuższa indukcja, czy pogłębianie transu)

Czasami niemożność wejścia w stan głebszej hipnozy (który jest wymagany przy wszelkiego rodzaju regresach) może być spowodowany wewnętrzą blokadą, czy strachem, nie musi od razu oznaczać braku podatności 🙂 Każdy lęk można bowiem przepracować, a blokadę usunąć… 🙂

Hipnoterapia jest to inaczej mówiąc wykorzystywanie hipnozy w leczeniu.

Podświadomy umysł zawiera wszelkie informacje z naszego obecnego życia (jak i tych wcześniejszych, ale również przyszłych).
Wpływa na to, jak postrzegamy swoje możliwości, na nasze zachowania, nawyki, czy problemy których niejednokrotnie doświadczamy na naszej drodze.
Tam powstają: stres, fobie, lęki, uzależnienia, samoograniczenia i wiele, wiele innych…
Podświadomość jest również źródłem naszej siły, motywacji, kreacji, naszego rozwoju osobistego, „materiałem” do zmiany.
Hipnoterapia jest również stosowana w rehabilitacji, czy do uśmierzania bólu.

Należy wspomnieć, że niektóre dostępne dziś medytacje prowadzone, niewiele różnią się od stanu hipnozy, wokół której narosło wiele mitów. Hipnoza i medytacja są pięknymi instrumentami do pracy ze sobą i warto jest korzystać z ich dobroczynnego wpływu na nasz umysł, ciało i duszę.

***SAT NAM***